Print this article
Awards ceremony for Brooklyn Film Festival at Windmill Studios on Sunday, June 12, 2016.
Awards ceremony for Brooklyn Film Festival at Windmill Studios on Sunday, June 12, 2016.
2016 Brooklyn Film Festival Winners Announced

(released 6/21/2016)


The 19th annual Brooklyn Film Festival ran June 3-12, 2016 and was themed the "Experiment" edition.  They showed 108 films with screenings primarily at the Wythe Hotel in Williamsburg, Windmill Studios in Greenpoint, and Syndicated in Bushwick along with events at BRIC in Fort Greene and the Made in NY Media Center by IFP in DUMBO.

The awards ceremony was held at Windmill Studios on the last day of the festival.  In addition to certificates and the Grand Chameleon statuette, there was $50,000 awarded in products and production services.

Click here to view a photo gallery of the awards ceremony.

The award winners for this year's Brooklyn Film Festival are:

GRAND CHAMELEON AWARD
DELINQUENT by Kieran Valla

Best Narrative Feature?
DELINQUENT by Kieran Valla

Best Documentary?
FARMER/VETERAN by Alix Blair & Jeremy Lange

Best Short Documentary?
MORIOM by Mark Olexa & Francesca Scalisi

Best Narrative Short?
DREAMLANDS by Sara Dunlop

Best Animation?
AMÉLIA & DUARTE by Alice Guimarães & Mónica Santos

Best Experimental?
TOMORROW AFTER YESTERDAY by Behzad Moloud

Best New Director?
EMBERS by Claire Carre

Brooklyn Pride Award?
LIFE OF SIGNIFICANT SOIL by Michael Irish?

Spirit Awards

Feature Narrative - LAPACHHAPI by Vishal Furia
Feature Documentary - DEPROGRAMMED by Mia Donovan
Short Documentary - OUSTAZ by Bentley Brown
Short Narrative - FATA MORGANA by Amelie Wen
Experimental - THE PUDDLE by Serdar Yilmaz
Animation - IN DEEP WATERS by Sarah Van Den Boom

Audience Awards

Feature Narrative - CREEDMORIA by Alicia Slimmer
Feature Documentary - THE REBOUND by Shaina Allen
Short Documentary - LAST SHIP by Daniele Ragusa
Short Narrative - OFF TRACK BETTY by Clayton Dean Smith
Experimental - FREEDOM-TO GO! by Ingrid Nachstern
Animation - BORROWED TIME by Lou Hamou-Lhadj & Andrew Coats

Certificates of Outstanding Achievement

Producer - Art Jones, Raphael Duvernay, Corentin Vinçon, Joe Foley for FORBIDDEN CUBA
Screenplay - Patrick Daly & Joel Fendelman for REMITTANCE
Cinematography - Mohammad Fakouri for HELMSMAN
Editing - Neal Dhand for CROOKED & NARROW
Original Score - Altermutz for REVOLTOSO
Actor Female - Angela Barotia for REMITTANCE
Actor Male - Alex Shaffer for DELINQUENT




More NEWS